Knowstone Autumn Fayre Craft and Produce Show 2024
The next Autumn Fayre will be held on Saturday 31st August 2024.
Click to see the competition classes and here to see the competition terms.
The results of the competitions at the Autumn Fayre held on Saturday 2nd September 2023 were as follows:.
Arts and crafts
Class one: Tabletop sculpture made from recycled items
1. Laura Parkman
2. Kim Wootten
3. Jill Cronk
Class Two: Collage, painting or drawing with a harvest theme
1. Laura Parkman
2. Kim Wootten
3. Jill Cronk
Class Three: An item to be worn made from fabric or yarn
1. Soo Tomkins
2. Debbie Maidment
3. Heather Newton
Class four: A woodwork item
1. Laura Parkman
2. Laura Stanbury
Class five: Children only - an autumn picture any medium
1. Darcey Herniman
Joint 2nd. Marley Floyd-Hayes
Joint 2nd. Josie Law
Class six: Children only - a home for an animal made from any material
1. Darcey Herniman
2. Marley Floyd-Hayes
Baking / cookery
Class seven: A jar of breakfast preserve
1. Jill Cronk
2. Laura Parkman
3. Tiina Paju-Pomfret
Class eight: A cake containing a vegetable
1. Wendy Vigus
2. Laura Parkman
3. Soo Tomkins
Class nine: Apple tart
1. Laura Parkman
2. Glenys Green
3. Wendy Vigus
Class ten: 6 brownies
1. Laura Parkman
2. Laura Stanbury
3. Glenys Green
Class eleven: Children only - 3 flapjacks
1. George Stanbury
Class twelve: A Mrs Cropley style edible concoction
1. David Morgans with a Sardine Surprise cake with buttered marmite icing and chocolate buttons (it is edible but I don''t recommend it says the baker)
2.Laura Parkman with cupcakes with a hint of sardine, tomato ketchup flavoured icing, cheese sprinkles and iced pickled onions
3. Gill Smith with a pizza containing banana
Flowers / Produce / Flower arrangements
Class thirteen: A single rose
1. Laura Parkman
2. Clare Vigus
3. Wendy Vigus
Class fourteen: Small posy
1. Glenys Green
2. Lynn McBride
3. Jill Cronk
Class fifteen: An arrangement of flowers or foliage in an unusual item
1. Soo Tomkins (used a Japanese ornament)
2. Laura Parkman (used a courgette)
3. Glenys Green (used a bed pan)
Highly commended. Clare Vigus and Gill Smith (used a butter dish and a coffee pot)
Class sixteen: Children only - an arrangement of flowers in an unusual item
1. Darcey Herniman
2. Marley Floyd-Hayes
Class seventeen - no entries
Class Eighteen: 2 potatoes (same variety)
1. Laura Parkman
2. Thelma Willmetts
3. John Stanbury
Class nineteen: 5 runner beans (same variety)
1. Jill Cronk
2. Debbie Maidment
3. Barbara Osbourne
Class twenty: 3 courgettes (same variety)
1. Wendy Vigus
2. Clare Vigus
3. John Stanbury
Class twenty-one: 3 beetroot with trimmed tops (same variety)
1. Jill Cronk
2. Laura Parkman
Class twenty-two: Children only - an animal made from vegetables
1. George Stanbury
Photography
Class twenty-three: Family time
1. Gill Smith
2. Rachel Westacott
3. Wendy Sweet
Class twenty-four: Reflections
1. Frances King
2. Ray Sweet
3. Rosie Bere
Class twenty-five: Flora or Fauna
1. Wendy Vigus
2. Debbie Maidment
3. Rosie Bere
Class twenty-six: My favourite view
1. Bev Costerton
2. Wendy Vigus
3. John Pomfret
Class twenty-seven: Children only - my favourite thing
Joint 1st. Isabelle Poole
Joint 1st: George Stanbury
Village scarecrow competition
Class twenty-eight: Scarecrow competition
1. Darcey Herniman
2. Bev and Ed Costerton
3. Wendy Vigus